The Weston Road Academy

The Weston Road Primary Acedemy
Life at The Weston Road Academy Life at The Weston Road Academy Life at The Weston Road Academy Life at The Weston Road Academy Life at The Weston Road Academy Life at The Weston Road Academy

Governors

Our Governing Board is made up of a group of individuals from both the academy and the wider community.  The role of the academy Governing Board is to provide strategic leadership, accountability and to act as a critical friend.

The Governing Board meets at least three times a year, and establishes an overall framework for the governance of the academy and determines Membership, Terms of Reference and Procedure for   Sub-Committees. The Full Governing Board delegates policy forming powers to the appropriate Sub-Committee.

The three Sub-Committees are the Finance and Premises Committee, Teaching and Learning Committee and Staff and Students Committee.  The Term of Office for Governors, with the exception of the Headteacher, is four years. 

The academy has the following Governor categories, as per the Articles of Association and Funding Agreement:-

  • The Headteacher
  • Governors (up to 3) - who are appointed by the Academy Trust
  • Community Governors (up to 3) - Co-opted by the Academy Trust
  • Parent Governors (not less than 2 and up to 6) – elected by parents
  • Staff Governors (up to 3) – elected by staff, representing teaching and non-teaching staff

The term of office for our Governors is 4 years.

Scheme of Delegation 2022-2023

Scheme of Delegation 2023-2024

Contacting Our Chair of Governors

Dr Andrew Hind, Chair of Governors can be contacted on the details below:

Dr Andrew Hind

C/O The Weston Road Academy,

Blackheath Lane,

Stafford,

ST18 0YG

Email: Governors@westonroad.staffs.sch.uk

Please click on the link below for the Register of Pecuniary Interest, Governor Meeting Attendance and on each of the Governor's names in the table below to view their profile.

Register of Pecuniary Interest 2023/2024

Register of Pecuniary Interest 2022/2023

Register of Pecuniary Interest 2021/2022

Governor Meeting Attendance 2023/2024

Governor Meeting Attendance 2022/2023

 

 The Weston Road Academy's Governing BoARD Membership 

Where the name of the Governor is highlighted blue, please click on their name to see their pen portrait.

Name of Governor

Governor Category

Term of Office commenced for a Period of 4 Years

Position of Responsibility, Committees and Links

The Academy Trust

 

Mr Andrew Jackson

 

Co-Opted Governor 

 

 

Commenced 

8 March 2020 

(Parent Governor March 2016)

Academy Trust - Chair

Mr Martin Fiddler

Trust Governor 

 1 Jan 2022  -

31 Dec 2025

Academy Trust Member

 

Mr David Moore

 

 Trust Governor

 

15 Mar 2022 - 

 14 Mar 2026

Academy Trust Member

Headteacher

Mrs A Kingman

Headteacher

n/a

Headteacher

Teaching and Learning Committee

Finance & Premises Committee

Staffing and Students Committee

Governors Appointed by the Academy Trust (up to 3 members) 

Mr John Heath

Governor Appointed by the Academy Trust

Commenced

1st October 2020

Re-Co-opted by the Academy Trust September 2020

 

Teaching and Learning Committee (Chair) Finance & Premises Committee

Link: Careers

 

Major Dougie Craig

Governor Appointed by the Academy Trust

 

Co-opted Governor 

Commenced 

31st January 2019 

 

 

Co-opted January 2023

Chair of Finance & Premises Committee 

Link: Health and Safety and Premises & Sixth Form

Governors Co-opted by the Governing Board (Up to 3 members)

Dr Andrew Hind

Commenced Parent Governor 

Sept 2017

Co-opted Governor 

Sept 2020 

Commenced

15th September 2016

 

Co-opted 15th September 2020

 Chair of Governing Board (from Sept 2017- reelected September 2020)

Finance & Premises Committee

Teaching and Learning  Committee

Staff and Students Committee

Mrs Louise Lewis

 

 

 

Co-opted Governor 

Commenced Parent Governor 

24th March 2016

Co-opted Governor 1st

March 2020 

Staff and Students Committee (Chair)

Teaching and Learning Committee

Link: Key Groups, SEND 

 

Mrs Jayne Brazier

Co-opted Governor

Commenced

3rd May 2019

Co-opted Governor 11th July 2023

 

Staff and Students Committee

Link: Safeguarding

 

 

Parent Governors (Between 2 and 6 members) 

Mr Mark Goodwin

Parent Governor

Commenced

2nd November 2020

Teaching and Learning Committee

Mrs Elizabeth Mather

Parent Governor

Commenced 

2nd November 2020

Teaching and Learning Committee 

Staff and Students Committee

Link: Website 

Mr Steve Cranston 

Parent Governor  

Commenced

25th April 2023 

Finance and Premises Committee Vice Chair

Link: Website shadow 

Staff Governors (Up to 3 members) 

Mrs M James 

Staff Governor

Commenced

12th July 2023

Teaching and Learning Committee

Mr E Plant

Staff Governor 

Commenced 10th May 2022

Finance and Premises Committee 

Mr A Piercy

Staff Governor

Commenced 10th May 2022

Staff and Students Committee  

Governors Stepped Down within last 12 months 

 

Mr G Russell Staff Governor

Commenced

1st September 2021

Resigned 11/7/23 

Teaching and Learning Committee 

Mrs Laura Green Parent Governor

Commenced

1st September 2021

Resigned 7/2/23 

Teaching and Learning Committee 

Mr Jerry Archer Parent Governor

Commenced 

January 2019

Resigned 25/08/2020

Teaching and Learning Committee

Link: Safeguarding, 

Other groups and areas of activity: Governors Action Plan, Careers & Career Mentoring

Mrs Baljit Saini-Pickford Community Governor Co-opted by the Governing Board

Commenced December 2018

Resigned 9/10/2020 

Staff and Students Committee

Mr Andrew Foster

Parent Governor

Commenced May 2019

Resigned 13/07/2021

Staff and Students Committee 

Mrs Lynn Jones

Staff Governor

Commenced

April 2017

 

Re-Elected

April 2021 - Resigned January 2022

Finance and Premises Committee

Mrs Dee Vijayan

Staff Governor

Commenced December 2018

Teaching and Learning Committee 

 

Governor and Sub-Committee Meetings

 

Governors Meeting Calendar 2024-2025

Governors Meeting Calendar 2023-2024